В рамките на проекта на Националния план за възстановяване и устойчивост /НПВУ/ Националният фонд „Култура“ започва изпълнение на дейности по Инвестиция 6: Развитие на културните и творчески сектори.
Фондът се явява в качеството на краен получател по дейностите „Реформиране на публичните разходи за КТИ в НФК“, по която ще се осъществи анализ и оценка на въздействието на действащото законодателство за Фонда и сродното европейско законодателство и дейност „Администрация и цифровизация на процесите в НФК“, предвиждаща изработка на електронна система със софтуерно решение за улесняване на всички операции във вътрешните и външните административни процеси на Националния фонд „Култура“.
Същевременно Инвестиция 6: Развитие на културните и творчески сектори, възложена на Националния фонд „Култура“, е насочена към възстановяване и развитие на сектора и предвижда Фондът, в качеството си на Структура за наблюдение и докладване, да администрира няколко грантови схеми, насочени към финансово подпомагане на културни организации и български общини.
Уважаеми кандидати,
Уведомяваме Ви, че на 30.09.2024 г., 17:00 ч., изтече срокът за кандидатстване по първа сесия по процедура BG-RRP-11.019 - „Схема за безвъзмездна помощ с две сесии „Български продукции от сектора на КТИ в платформите на отворените пазари за изкуства в ЕС“ за изпълнение на инвестиция С11.I6 „Развитие на културните и творчески сектори“ от Компонент 11 „Социално включване“ на Плана за възстановяване и устойчивост (НПВУ) на Република България.
По първа сесия са постъпили 11 броя проектни предложения.
СНД (НФК) обявява втора сесия за подбор на ПИИ. Срокът за кандидатстване по втора сесия е, както следва: начален срок: 30.09.2024 г. 19:00 ч. - краен срок: 31.10.2024 г. 17:00 ч.
Условията по процедурата са достъпни на следния линк:
Уважаеми кандидати,
Уведомяваме Ви, че на 30.09.2024 г., 17:00 ч., изтече срокът за кандидатстване по първа сесия по процедура BG-RRP-11.020 - „Схема за безвъзмездна помощ в две сесии „Създаване на български продукции и копродукции в сектора на КТИ и промотирането им на европейските и международни пазари за изкуства“ в рамките на инвестиция С11.I6 „Развитие на културните и творчески сектори“ от Компонент 11 „Социално включване“ от Плана за възстановяване и устойчивост (НПВУ) на Република България.
По първа сесия са постъпили 79 броя проектни предложения.
СНД (НФК) обявява втора сесия за подбор на ПИИ. Срокът за кандидатстване по втора сесия е, както следва: начален срок: 30.09.2024 г., 19:00 ч.- краен срок: 31.10.2024 г., 17:00 ч.
Условията по процедурата са достъпни на следния линк:
Запис от обучение за работа с ИСУН - Процедура BG-RRP-11.019, проведено на 04.09.2024 г.
Във връзка с проведеното на 04.09.2024 г. обучение за работа с ИСУН по Процедура BG-RRP-11.019, на Вашето внимание предоставяме запис от zoom срещата, на която бяха обсъдени следните основни въпроси, значими за кандидатстването по BG-RRP-11.019 „Схема за безвъзмездна помощ с две сесии „Български продукции от сектора на КТИ в платформите на отворените пазари за изкуства в ЕС“:
Как се работи с Информационна система за управление и наблюдение на Механизма (ИСУН)?
- Как се попълва електронният формуляр за кандидатсване?
- Какви са останалите ключови технически указания за работа с ИСУН?
Национален фонд „Култура“, в качеството си на Структура за наблюдение и докладване по Плана за възстановяване и устойчивост на Република България, Ви предоставя запис от обучението с цел както да улесни процеса на кандидатстването, така и да информира кандидатите, които не са имали възможност да се включат на живо.
Записът можете да достъпите чрез следния линк:
Екипът на Национален фонд „Култура“, в качеството си на Структура за наблюдение и докладване по Плана за възстановяване и устойчивост на Република България остава на разположение за последващи въпроси във връзка с кандидатстването.
За по-голяма оперативност, моля да изпращате Вашите въпроси, свързани с техническото функциониране на ИСУН 2020 директно и на e-mail: support2020@minfin.bg
https://eumis2020.government.bg/bg/s/Feedback/Index
В тази страница имате възможност да изпратите съобщения, запитвания за възникнали проблеми, предложения или въпроси, които се отнасят до информационната система за управление и наблюдение на средствата от ЕС ИСУН 2020.
Запис от обучение за работа с ИСУН - Процедура BG-RRP-11.020 проведено на 04.09.2024 г.
Във връзка с проведеното на 04.09.2024 г. обучение за работа с ИСУН по BG-RRP-11.020 „Схема за безвъзмездна помощ две сесии „Създаване на български продукции и копродукции в сектора на КТИ и промотирането им на европейските и международни пазари за изкуства“, на Вашето внимание предоставяме запис от zoom срещата, на която бяха обсъдени следните основни въпроси, значими за кандидатстването по BG-RRP-11.020 „Схема за безвъзмездна помощ две сесии „Създаване на български продукции и копродукции в сектора на КТИ и промотирането им на европейските и международни пазари за изкуства“:
Как се работи с Информационна система за управление и наблюдение на Механизма (ИСУН)?
Как се попълва електронният формуляр за кандидатсване?
Какви са останалите ключови технически указания за работа с ИСУН?
- Национален фонд „Култура“, в качеството си на Структура за наблюдение и докладване по Плана за възстановяване и устойчивост на Република България, Ви предоставя запис от обучението с цел както да улесни процеса на кандидатстването, така и да информира кандидатите, които не са имали възможност да се включат на живо.
- Записът можете да достъпите чрез следния линк:
- Екипът на Национален фонд „Култура“, в качеството си на Структура за наблюдение и докладване по Плана за възстановяване и устойчивост на Република България Ви моли, да изпращате Вашите въпроси, свързани с техническото функциониране на ИСУН 2020 директно на e-mail: support2020@minfin.bg, с цел по-голяма оперативност.
- https://eumis2020.government.bg/bg/s/Feedback/Index
- В тази страница имате възможност да изпратите съобщения, запитвания за възникнали проблеми, предложения или въпроси, които се отнасят до информационната система за управление и наблюдение на средствата от ЕС ИСУН 2020.
Обучение за работа с ИСУН - Процедура BG-RRP-11.019
Национален фонд „Култура“, в качеството си на Структура за наблюдение и докладване по Плана за възстановяване и устойчивост на Република България, Ви информира, че на 04.09.2024.г от 10:00 часа ще се проведе онлайн обучение за кандидатите по процедура BG-RRP-11.019 „Схема за безвъзмездна помощ с две сесии „Български продукции от сектора на КТИ в платформите на отворените пазари за изкуства в ЕС“.
Обучението има за цел да подпомогне потенциалните кандидати за работа в Информационна система за управление и наблюдение на Механизма (ИСУН). Кандидатите ще имат възможност да получат указания за попълване на електронния формуляр за кандидатсване и да получат технически указания за работа с ИСУН.
Желаещите да участват в обучението, могат да се включат на следния линк:
https://forms.gle/B7hen3kZEkx5zTPWA
Обучение за работа с ИСУН - Процедура BG-RRP-11.020
Национален фонд „Култура“, в качеството си на Структура за наблюдение и докладване по Плана за възстановяване и устойчивост на Република България, Ви информира, че на 04.09.2024.г от 14:00 часа ще се проведе онлайн обучение за кандидатите по процедура процедура BG-RRP-11.020 „Схема за безвъзмездна помощ две сесии „Създаване на български продукции и копродукции в сектора на КТИ и промотирането им на европейските и международни пазари за изкуства“.
Обучението има за цел да подпомогне потенциалните кандидати за работа в Информационна система за управление и наблюдение на Механизма (ИСУН). Кандидатите ще имат възможност да получат указания за попълване на електронния формуляр за кандидатсване и да получат технически указания за работа с ИСУН.
Желаещите да участват в обучението, могат да се включат на следния линк:
https://forms.gle/76HQC2c4MsavFfbs7
Отворен прием за кандидатстване по процедура BG-RRP-11.019
Национален фонд „Култура“, в качеството си на Структура за наблюдение и докладване по Плана за възстановяване и устойчивост на Република България, Ви информира, че отвори за кандидатстване процедура BG-RRP-11.019 „Схема за безвъзмездна помощ с две сесии „Български продукции от сектора на КТИ в платформите на отворените пазари за изкуства в ЕС“.
Процедурата има за цел да подпомогне капацитета на българските КТИ да работят на европейско ниво и да насърчи международното разпространение на български художествени произведения и културни продукти. Схемата има за цел представяне на завършени български продукции (или европейски копродукции с българско участие) в областта на изкуство в платформите на отворените пазари за изкуства в ЕС, на международни форуми, чуждестранни сцени, фестивали и събития. Това може да включва участия във фестивали, европейски форуми, платформи за споделяне на изкуство и др. С предимство се ползват утвърдени платформи с доказано високо качество и разнообразни публики.
Допустими кандидати по процедурата са културни организации и творческите съюзи съгласно Закона за закрила и развитие на културата; лица, осъществяващи дейност като частни културни организации, учредени съгласно Закона за народните читалища и физически лица с българско гражданство, регистрирани като самоосигуряващи се лица (включително неформални групи артисти).
Допустими за изпълнение по процедурата са следните дейности:
- Пътувания с цел участие на творци, изпълнители, технически персонал и др. участници, чието включване е необходимо за представянето;
- Дейности по публично представяне на произведение от сектора на КТИ пред чуждестранна публика;
- Дейности по превод, субтитриране и адаптиране на готови произведения за чуждоезични публики, както и публики със специални потребности, включително жестомимичен превод, брайлов превод и др.;
- Дейности по разпространение, реклама и популяризация на представяните произведения на територията на държавата/държавите, където се състои представянето;
- Съпътстващи културни и артистични образователни дейности;
- Дейности по цифровизация и издаване на музика и литература, включително дигитално оформление.
По процедурата се предоставя безвъзмездно финансиране в размер на 90% от стойността на допустимите разходи, при задължително съфинансиране от страна на крайните получатели в размер на 10% от стойността на допустимите разходи, като минималният размер на финансирането е 100 000 лв. без собствения принос, а максималният размер е 500 000 лв. без собствения принос
Крайният срок за подаване на проектни предложения е:
- За първа сесия до 17:00 ч. на 30.09.2024 г. И
- За втора сесия до 17:00 ч. на 31.10.2024 г.
Пълният комплект Условия за кандидатстване е публикуван в ИСУН2020, на следния линк: https://eumis2020.government.bg/bg/s/800c457d-e8be-4421-8ed9-9e78d0a75c39/Procedure/Info/f4b387c1-8de7-475f-915c-ce18faa17b38
Отворен прием за кандидатстване по процедура BG-RRP-11.020
Национален фонд „Култура“, в качеството си на Структура за наблюдение и докладване по Плана за възстановяване и устойчивост на Република България, Ви информира, че отвори за кандидатстване процедура BG-RRP-11.020 „Схема за безвъзмездна помощ две сесии „Създаване на български продукции и копродукции в сектора на КТИ и промотирането им на европейските и международни пазари за изкуства“.
Процедурата има за цел да подпомогне капацитета на българските КТИ да работят на европейско ниво и да насърчи международното разпространение на български художествени произведения и културни продукти. Схемата има за цел създаване на нови произведения на изкуството в областта на съвременните изкуства - театър, танц, музика, цирк, визуални изкуства, аудиовизия, литература, художествен превод, архитектура, дизайн и др. По програмата са допустими копродукции с българско участие (или европейски копродукции с българско участие) и промотирането им на пазари за изкуства в ЕС, на международни форуми, чуждестранни сцени, фестивали и събития. Това може да включва участия във фестивали, европейски форуми, платформи за споделяне на изкуство и др.
Допустими кандидати по процедурата са културни организации и творческите съюзи съгласно Закона за закрила и развитие на културата; лица, осъществяващи дейност като частни културни организации, учредени съгласно Закона за народните читалища и физически лица с българско гражданство, регистрирани като самоосигуряващи се лица (включително неформални групи артисти).
Допустими за изпълнение по процедурата са следните дейности:
- Дейности по разработване и създаване на един или повече нови културни продукти, включително, откупуване на права, наемане и заплащане на специалисти и експерти и обезпечаването на екип за разработването и създаването на един или повече нови културни продукти / културно съдържание, в областта на театъра, музиката, киното, аудиовизията, литературата, художествения превод, танца, цирка, визуалните изкуства, архитектурата, дизайна, фолклора, както и критическата литература;
- Пътувания с цел участие на творци, изпълнители, технически персонал и др. участници, чието включване е необходимо за представянето;
- Дейности по публично представяне на произведение от сектора на КТИ пред българска и/или чуждестранна публика;
- Дейности по представяне на създадените нови културни продукти пред публика;
- Дейности по разпространение, реклама и популяризация на представяните произведения на територията на държавата/държавите, където се състои представянето;
- Дейности по разработване на съпътстващи събития;
- Дейности по създаване на превод и субтитри;
- Дейности по адаптация на създадения културен/ни продукт/и в нови формати за различни канали или неконвенционални локации и аудитории с цел разпространение на продукта/продуктите и достигане до нови публики и/или социално изолирани групи;
- Дейности по създаване на дигитално съдържание за разширяване на достъпа до културния/ите продукт/и;
- Дейности по разпространение на новосъздаденото културно съдържание;
По процедурата се предоставя безвъзмездно финансиране в размер на 90% от стойността на допустимите разходи, при задължително съфинансиране от страна на крайните получатели в размер на 10% от стойността на допустимите разходи, като минималният размер на финансирането е 70 000 лв. без собствения принос, а максималният размер е 142 000 лв. без собствения принос
Крайният срок за подаване на проектни предложения е:
- За първа сесия до 17:00 ч. на 30.09.2024 г. и
- За втора сесия до 17:00 ч. на 31.10.2024 г.
Пълният комплект Условия за кандидатстване е публикуван в ИСУН2020, на следния линк: https://eumis2020.government.bg/bg/s/800c457d-e8be-4421-8ed9-9e78d0a75c39/Procedure/Info/d7f1d6ea-cc04-4584-b7ea-ea79ff84f7d6
Уважаеми кандидати, уведомяваме Ви, че условията по процедури BG-RRP-11.021 - Схема за безвъзмездна помощ „Ново поколение местни политики за култура за големи общини“ и BG-RRP-11.022 - Схема за безвъзмездна помощ „Ново поколение местни политики за култура за малки общини“ са публикувани за обществено обсъждане. Може да се запознаете с тях на следните линкове:
Насърчаваме ви да изпратите вашите препоръки и/или коментари в определената за това секция. Екипът на Национален фоннд „Култура“ ще положи всички усилия да обработи и приложи (където е възможно съгласно законодателството) вашите предложения. Общественото обсъждане ще продължи до 19.09.2024 г.
Националният фонд „Култура“ обявява за обществено обсъждане процедура чрез подбор на предложения за изпълнение на инвестиции от крайни получатели по Процедурата BG-RRP-11.017 „Схема за безвъзмездна помощ с четири сесии „Представяне пред българската публиката на съвременни български продукции от сектора на КТИ“.
Проектът на Условия за кандидатстване, Условия за изпълнение и приложенията към тях по Процедура „Схема за безвъзмездна помощ с четири сесии „Представяне пред българската публиката на съвременни български продукции от сектора на КТИ“ е публикуван за обществено обсъждане в Информационната система за Механизма ИСУН 2020.
Предложения и коментари по горепосочените документи могат да се подават в срок до 19.08.2024 г. (включително) единствено в Информационната система за Механизма ИСУН 2020, раздел „Процедури за БФП“ - „Национален план за възстановяване и устойчивост“, „Процедури за обществено обсъждане“ - https://eumis2020.government.bg/bg/s/Procedure/InfoPublicDiscussion/3e09482f-92cd-49a9-a5a9-b57e8d3de231
Желаещите да отправят своите коментари/предложения следва задължително да имат регистрация. След успешна регистрация се визуализира бутонът „Изпрати коментар/предложение“.
Националният фонд „Култура“ обявява за обществено обсъждане процедура чрез подбор на предложения за изпълнение на инвестиции от крайни получатели по Процедурата BG-RRP-11.016 „Схемата за безвъзмездна помощ с четири сесии „Представяне пред българската публиката на съвременни европейски продукции от сектора на КТИ“.
Проектът на Условия за кандидатстване, Условия за изпълнение и приложенията към тях по Процедура „Схемата за безвъзмездна помощ с четири сесии „Представяне пред българската публиката на съвременни европейски продукции от сектора на КТИ“ е публикуван за обществено обсъждане в Информационната система за Механизма ИСУН 2020.
Предложения и коментари по горепосочените документи могат да се подават в срок до 19.08.2024 г. (включително) единствено в Информационната система за Механизма ИСУН 2020, раздел „Процедури за БФП“ - „Национален план за възстановяване и устойчивост“, „Процедури за обществено обсъждане“ - https://eumis2020.government.bg/bg/s/Procedure/InfoPublicDiscussion/f34038c8-0189-47ae-9071-bed34dde5a45
Желаещите да отправят своите коментари/предложения следва задължително да имат регистрация. След успешна регистрация се визуализира бутонът „Изпрати коментар/предложение“.
Уважаеми кандидати по процедури BG-RRP-11.019 - „Схема за безвъзмездна помощ с две сесии „Български продукции от сектора на КТИ в платформите на отворените пазари за изкуства в ЕС“ и BG-RRP-11.020 - „Схема за безвъзмездна помощ в четири сесии „Създаване на български продукции и копродукции в сектора на КТИ и промотирането им на европейските и международни пазари за изкуства“,
Бихме искали да ви информираме, че във връзка с изисквания за промени в условията, предстои повторен прием на проекти по процедурите за кандидатстване.
Новите условия за кандидататтване са публикувани за обществено обсъждане на следните линкове:
Може да се запознаете с тях и ви насърчаваме да изпратите вашите препоръки и/или коментари в определената за това секция.
Екипът на НФ „Култура“ ще положи всички усилия да обработи и приложи (където е възможно съгласно законодателството) вашите предложения. Общественото обсъждане ще продължи до 30.08.2024 г., като след тази дата планираме информационни срещи - на живо и онлайн, в които да обсъдим възникналите въпроси и да ви помогнем със спецификите на кандидатстването.
Във връзка с инвестиция C16.I6 „Развитие на културния и творческия сектори“ по проект 42 на Плана за възстановяване и устойчивост, публикуваме заповеди № ПВУ-СНД-77 и № ПВУ-СНД-78 на изпълнителния директор на Национален фонд „Култура“ за отмяна на заповеди № ПВУ-СНД-30 и ПВУ-32, с които са одобрени условията за изпълнение на процедура BG-RPR-11.014 – Схема за безвъзмездна помощ в две сесии „Български продукции от сектора на КТИ в платформите на отворените пазари за изкуства в ЕС“ и процедура BG-RPR-11.015 - Схема за безвъзмездна помощ в четири сесии „Създаване на български продукции и копродукции в сектора на КТИ“.
Всички проектни предложения, с които ще се кандидатства за финансиране по Плана за възстановяване и устойчивост, ще се подават по изцяло електронен път чрез ИСМ-ИСУН 2020, раздел НПВУ на следния интернет адрес: https://eumis2020.government.bg/bg/s/Default/Index
На основание Регламент на ЕС 241/2021 г., в изпълнение на Националния план за възстановяване и устойчивост на Република България, след съгласуване с Министерството на финансите и в съответствие на чл. 5, ал. 2 и ал. 3 от ПМС 114/08.06.2022 г. и на Оперативно споразумение с Министерството на финансите от 24.04.2023 г., както и след проведено Обществено обсъждане,
Националният фонд „Култура“ обявява ПЪРВА СЕСИЯ ЗА ПРИЕМ на предложения за изпълнение на инвестиции (ПИИ) със срок до 17.00 ч. на 25.04.2024 г. на
Грантовата схема е достъпна за подаване на ПИИ на: https://eumis2020.government.bg/bg/s/Procedure/Info/c45c51b8-8c8f-49d8-b980-d65870ae22f1
На основание Регламент на ЕС 241/2021 г., в изпълнение на Националния план за възстановяване и устойчивост на Република България, след съгласуване с Министерството на финансите и в съответствие на чл. 5, ал. 2 и ал. 3 от ПМС 114/08.06.2022 г. и на Оперативно споразумение с Министерството на финансите от 24.04.2023 г., както и след проведено Обществено обсъждане,
Националният фонд „Култура“ обявява ПЪРВА СЕСИЯ ЗА ПРИЕМ на предложения за изпълнение на инвестиции (ПИИ) със срок до 17.00 ч. на 24.04.2024 г. на
Грантовата схема е достъпна за подаване на ПИИ на: https://eumis2020.government.bg/bg/s/Procedure/Info/fd5fd1ce-8ae0-4826-b57e-6cc5128451d4
„Схема за безвъзмездна помощ с две сесии „Български продукции от сектора на КТИ в платформите на отворените пазари за изкуства в ЕС“. Схемата е обявена за обществено обсъждане на https://eumis2020.government.bg/bg/s/Procedure/InfoPublicDiscussion/c45c51b8-8c8f-49d8-b980-d65870ae22f1
BG-RRP-11.015 Схема за безвъзмездна помощ в четири сесии „Създаване на български продукции и копродукции в сектора на КТИ. Схемата е обявена за обществено обсъждане на https://eumis2020.government.bg/bg/s/Procedure/InfoPublicDiscussion/fd5fd1ce-8ae0-4826-b57e-6cc5128451d4
Националният фонд „Култура“ и Община Пловдив организират информационен ден по Плана за възстановяване и устойчивост. Срещата със сектор „Култура ще се проведе на 06.12.2023 г. от 14:00 в Дома на културата „Борис Христов“ – Пловдив. Повече информация ТУК.
Националният фонд „Култура“ и Община Бургас организират информационен ден относно възможностите за финансиране на културни организации и творци чрез Плана за възстановяване и устойчивост. Срещата със сектор „Култура“ ще се проведе на 15.12.2023 г. (петък) от 17.00 ч. в Културен център „Морско казино“ – Бургас. Повече информация - ТУК.
Националният фонд „Култура“ в партньорство с Община Плевен и със съдействието на Северозападен образователен научно-иновационен технологичен хъб организира среща с културните организации и творци от региона относно възможностите за финансиране на култура по Плана за възстановяване и устойчивост на 19.12.2023 г. (вторник) от 11.00 ч. в Конферентната зала „Гена Димитрова“, ул. „Димитър Константинов“ №2 (сградата на Библиотека „Христо Смирненски“), ПЛЕВЕН. Повече информация - ТУК.
Националният фонд „Култура“ организира среща с културните организации и творци от региона относно възможностите за финансиране на култура по Плана за възстановяване и устойчивост на 20.12.2023 г. (сряда) от 11.30 ч. в Конферентната зала на хотел „Campus 90“, ул. „Цар Освободител“ №90, ВАРНА. Повече информация - ТУК.